Aborcja – co to jest ? czy jest bezpieczna ? , czy będziesz mogła mieć dzieci ?

aborcja

Czy to temat dla ciebie?
Ten temat dotyczy zakończenia ciąży. Jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia w ciągu ostatnich 5 dni i nie chcesz zajść w ciążę, zobacz temat „Antykoncepcja awaryjna”.

Co to jest aborcja?

Aborcja to wczesne zakończenie ciąży.

Czasami aborcja zdarza się sama w sobie. Nazywa się to poronieniem lub spontaniczną aborcją. Ale kobiety mogą również zdecydować się na zakończenie ciąży poprzez zabieg chirurgiczny lub przyjmowanie leków.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli uważasz, że jesteś w ciąży, jak najszybciej udaj się do lekarza. Jeśli jesteś w ciąży, jest to ważny moment, aby dowiedzieć się jak najwięcej o możliwościach. Im wcześniej zajdziesz w ciążę, tym więcej opcji będziesz miała. Ponadto, ryzyko wystąpienia problemów będzie niższe.

Lekarz zapyta o historię choroby i wykona badanie lekarskie. Zostaną wykonane badania laboratoryjne, aby upewnić się, że jesteś w ciąży. Możesz również wykonać badanie ultrasonograficzne.

Jak dowiesz się, jaka decyzja jest dla Ciebie właściwa?

Nie jest łatwo podjąć decyzję o zakończeniu ciąży. Możesz potrzebować trochę czasu, aby zastanowić się nad swoimi wyborami. Poradnictwo może pomóc Ci zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze. Jeśli czujesz się komfortowo, możesz zacząć od rozmowy z lekarzem. Kliniki planowania rodziny oferują również porady, które pomogą Ci zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze. Możesz również chcieć porozmawiać z bliską Ci osobą, która rozumie, w jaki sposób ciąża i wychowanie dziecka wpłynęłyby na Twoje życie. Należy dokładnie przemyśleć swoje wybory, które należy podjąć:

Miej dziecko, wspieraj je i wychowuj do dorosłości.
Miej dziecko i oddaj je do adopcji.
Zrób aborcję.
Kiedy można przeprowadzić aborcję?
Zależy to od tego, ile masz tygodni ciąży. Możesz mieć wybór pomiędzy aborcją medyczną (co oznacza przyjmowanie leków w celu zakończenia ciąży) a aborcją chirurgiczną, taką jak aspiracja próżniowa lub rozwarcie i ewakuacja (D&E).

Po 9 tygodniach, aborcja chirurgiczna jest zazwyczaj jedyną opcją. Ryzyko związane z aborcją w drugim trymestrze jest większe niż w pierwszym trymestrze.

W Albercie większość aborcji wykonanych na początku ciąży wykonywana jest w specjalistycznych klinikach aborcyjnych. (niektóre wykonywane są w szpitalach)

Aborcje rzadko są wykonywane po 24 tygodniach ciąży (w późnym drugim trymestrze i całym trzecim trymestrze).

Jak bezpieczna jest aborcja?

Aborcje wykonywane przez lekarzy są bardzo bezpieczne. Mniej niż 1 na 100 kobiet ma poważny problem z aborcją.

Najbezpieczniejszy czas aborcji to zazwyczaj pierwszy trymestr. Jest to sytuacja, w której można zastosować lek niskiego ryzyka lub zabieg aspiracji próżniowej.

Czy w przyszłości będziesz mogła mieć dzieci?

Najczęściej stosowane metody aborcji nie zapobiegają późniejszej ciąży kobiety.

Pamiętaj, że możesz zajść w ciążę w tygodniach tuż po aborcji. Jest to dobry moment, aby zacząć stosować środki antykoncepcyjne, które dobrze działają i pasują do Twojego stylu życia.

Uzdrowienie i poprawa samopoczucia po aborcji zajmie Ci prawdopodobnie od 1 do 3 tygodni. Nie powinieneś uprawiać seksu w tym czasie. Kiedy jednak znów uprawiasz seks, pamiętaj, aby używać prezerwatywy przez kilka tygodni lub tak długo, jak każe Ci to lekarz. Pomoże to zapobiec infekcji.

Grypa

Przewlekły ból