Adenomioza – czym jest ? , przyczyna , objawy , leczenie

Adenomioza - czym jest ? , przyczyna , objawy , leczenie

Adenomioza jest chorobą, która pojawia się, gdy komórki, które normalnie tworzą linię macicy rosną w tkankę mięśniową ściany macicy. Występuje najczęściej u kobiet w wieku powyżej 30 lat, które zaszły w pełnookresową ciążę. Rzadko zdarza się to u kobiet, które nie zaszły w pełnookresową ciążę.

Adenomioza nie występuje po menopauzie. Ale adenomioza, która występowała przed menopauzą, może być rozpoznana po menopauzie. Można ją również znaleźć w próbkach tkanek po operacji miednicy u kobiet po menopauzie.

Przyczyna – Adenomioza

Przyczyna adenomiozy nie jest w pełni poznana. Niektórzy badacze uważają, że jest ona wynikiem uszkodzenia wewnętrznej ściany macicy podczas ciąży, porodu, porodu lub zabiegu chirurgicznego.

Objawy – Adenomioza

Większość kobiet z gruczolistością nie ma żadnych objawów. Adenomioza często występuje w biopsjach tkanek macicy po operacjach miednicy, takich jak laparotomia lub laparoskopia. Kiedy objawy są obecne, obejmują one:

Ciężkie lub przedłużające się okresy menstruacyjne (menorrhagia).
Bólowa miesiączka (dysmenorrhea).
Niedawny początek skurczów menstruacyjnych, które stopniowo pogłębiają się z jednego okresu do następnego.
Badania i testy
W przypadku wystąpienia objawów, ocena podejrzewanej gruczolistości może obejmować:

Wywiad z objawami, okresy menstruacyjne i wywiad rodzinny.
Badanie miednicy, które może ujawnić dużą, miękką lub delikatną macicę.
Próbka tkanki ściany macicy (biopsja endometrium).
USG miednicy, które może pomóc w odróżnieniu gruczolistości od innych guzów miednicy.
Histeroskopia . Badanie to pozwala lekarzowi na zbadanie i pobranie próbek wyściółki macicy.
MRI miednicy.
Rozpoznanie gruczolistości można postawić dopiero po zbadaniu przez patologa próbek tkanki ściany macicy. Adenomioza jest często wykrywana po histerektomii.

Leczenie Adenomiozy

Większość kobiet z gruczolistością nie ma żadnych objawów. W przypadku wystąpienia bólu miednicy lub silnego krwawienia miesiączkowego podejrzenie gruczolistości jest często skutecznie leczone niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NSAIDs). Histerektomia może być konieczna, jeśli masz poważne objawy, ale nie zbliża się menopauza. Objawy ustępują po zakończeniu menopauzy lub po histerektomii.

Co należy myśleć o
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może pogorszyć objawy silnego krwawienia lub bólu. Objawy ustępują po zakończeniu menopauzy lub po histerektomii.

Kiedy dzwonić

Jeśli masz objawy gruczolistości, zadzwoń do lekarza, aby umówić się na wizytę.

Trądzik

Aborcja