Przygotowania do Riposta +/- / Ania Płachecka i Julia Biczysko na wizji lokalnej w Katowicach

Powrót
dsc_1192.jpg

W połowie czerwca Katowice odwiedził duet artystek - animatorek: Julianna Płaczysko (Julia Biczysko i Anna Płachecka). W różnych dzielnicach Katowic szukaliśmy miejsc do realizacji warsztatów Riposta +/-.

Działanie polega na poszukiwaniu i wytypowaniu wspólnie z mieszkańcami Katowic takich miejsc w przestrzeni publicznej, w których potrzebna jest interwencja obywatelska. Wskazane miejsca naznaczone mową nienawiści staną się punktem wyjścia do artystycznej riposty - stworzenia nowego, nie-negatywnego komunikatu za pomocą szablonów, spreju lub zwykłej kredy.

Często nie potrafimy radzić sobie z mową nienawiści, przyjmujemy wobec niej bierną postawę. Duet Julianna Płaczysko pomoże mieszkańcom Katowic znaleźć odpowiednie narzędzia, aby odpowiedzieć na zaczepki słowne na murach i murkach - przemalujemy je farbą, kredą, sprejem lub markerem, tworząc na ich bazie nową treść lub obraz. Podczas działań warsztatowych będziemy zachęcać do refleksji nad komunikatami w przestrzeni miejskiej i damy narzędzia do twórczej reakcji na inwektywy. Podróż w poszukiwaniu negatywnych komunikatów rozpoczniemy na katowickich Bogucicach, a skończymy tam, gdzie zaprowadzą nas sami mieszkańcy.

Efektem warsztatów będzie seria ripost - szablonów i tagów w przestrzeni miejskiej, udokumentowanych “przed” i “po” interwencji artystycznej.