Wernisaż i projekcja filmu Muzeum Społeczne

Powrót
2017_03_27_dsc08883.jpg

Otwieramy nowe muzeum w Katowicach!

Nowe muzeum zostanie otwarte w sobotę 1 kwietnia o godz. 19 na katowickim os. Paderewskiego, w budynku Szkoły Podstawowej nr 12. Będzie dedykowane mieszkańcom osiedla, ich osobistym historiom i związanym z nimi pamiątkom.

Choć to Prima Aprilis, muzeum nie jest żartem. To akcja społeczno-artystyczna warszawskiego artysty i kuratora Krzysztofa Żwirblisa. Twórca jest pierwszym gościem rezydencji artystycznych nowej odsłony słynnego Katowice Street Art Festivalu AiR, organizowanego przez instytucję Katowice Miasto Ogrodów.

W budynku szkoły stworzył tymczasowe Muzeum Społeczne. To efekt jego kilkunastodniowej pracy, spotkań i rozmów  z mieszkańcami osiedla.

Od mieszkańców Krzysztof Żwirblis otrzymał nie tylko ciekawe historie, ale także bezcenne przedmioty: fotografie z archiwów rodzinnych (nawet sięgające roku 1800!) czy własne dzieła sztuki. Wiele to kurioza: kolekcja figurek słoni przynoszących szczęście, egzemplarz wychodzącego w latach 90. pisma mieszkańców osiedla „Ignac”, modele samolotów składane przez dzieci w osiedlowej świetlicy czy dziecięce rysunki. Osobna miejsce w Muzeum Społecznym mają rowery i pamiątki gromadzone przez znanego społecznika Wojciecha Mszycę, który gromadzi zabytki katowickiej myśli technicznej.

Otwarcie muzeum w SP nr 12 w sobotę o godz. 19. Wstęp wolny!