Alergia pokarmowa – czym jest ? , objawy , jak rozpoznać ? , leczenie

Alergia pokarmowa - czym jest ? , objawy , co wywołuje ? jak rozpoznać ? , leczenie

Czy to temat dla ciebie?
Ten temat zawiera ogólne informacje na temat alergii pokarmowych. Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat alergii na orzeszki ziemne, zobacz temat Alergia na orzeszki ziemne.

Czym jest alergia pokarmowa?

Kiedy masz alergię pokarmową, Twoje ciało myśli, że niektóre produkty żywnościowe próbują Cię zaszkodzić. Twoje ciało walczy z alergią, wywołując reakcję alergiczną. W większości przypadków objawy są łagodne – wysypka lub rozstrój żołądka. Łagodna reakcja nie jest zabawą, ale nie jest niebezpieczna. Poważna reakcja może być śmiertelna. Ale szybkie leczenie może zatrzymać niebezpieczną reakcję.

Alergie zazwyczaj występują w rodzinach. Jest bardziej prawdopodobne, że masz alergię pokarmową, jeśli inne osoby w Twojej rodzinie mają alergie, takie jak katar sienny, astma lub wyprysk (atopowe zapalenie skóry).

Alergie pokarmowe występują częściej u dzieci niż u dorosłych. Dzieci czasami przewyższają alergie pokarmowe, szczególnie alergie na mleko, jajka lub soję. Jeśli jednak alergia pokarmowa wystąpi u osoby dorosłej, najprawdopodobniej utrzyma się ona przez całe życie.

Alergia pokarmowa a nietolerancja pokarmowa

Nietolerancje pokarmowe są znacznie częstsze niż alergie pokarmowe. Prawdziwe alergie pokarmowe to reakcja układu odpornościowego organizmu na żywność lub dodatki do żywności.

Wiele osób uważa, że ma alergię pokarmową, ale w rzeczywistości ma nietolerancję pokarmową. Nietolerancja pokarmowa jest znacznie bardziej powszechna. Może powodować niektóre z tych samych objawów co lekka alergia pokarmowa, np. zaburzenia żołądka. Ale nietolerancja pokarmowa nie powoduje reakcji alergicznej. Nietolerancja pokarmowa może sprawić, że poczujesz się źle, ale nie jest niebezpieczna. Poważna alergia pokarmowa może być niebezpieczna.

Jakie są objawy?

Alergie pokarmowe mogą powodować wiele różnych objawów. Mogą się one wahać od łagodnych do poważnych. Jeśli jesz jedzenie, na które jesteś uczulony:

Twoje usta mogą mrowieć, a Twoje usta mogą puchnąć w miarę jak zaczynasz jeść.
Możesz mieć duszny nos, świszczący oddech lub mieć problemy z oddychaniem, gdy alergeny dotrą do ust i płuc.
Możesz mieć skurcze, rozstrój żołądka lub biegunkę, ponieważ jedzenie jest trawione.
Możesz odczuwać zawroty głowy lub zawroty głowy, jeśli ciśnienie krwi spada, a alergeny krążą w krwioobiegu.
Możesz mieć swędzącą skórę z czerwonymi, wzniesionymi wzniesieniami, zwanymi ulami, gdy alergeny dotrą do twojej skóry.
Dzieci zazwyczaj mają te same objawy co dorośli. Czasami jednak małe dziecko po prostu płacze, wymiotuje, ma biegunkę lub nie rośnie zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli Twoje dziecko ma te objawy, skontaktuj się z lekarzem.

Niektóre osoby mają objawy po zjedzeniu nawet odrobiny problematycznego jedzenia. Z reguły im wcześniej zacznie się reakcja, tym gorzej.

Najpoważniejszą reakcją jest anafilaksja. Ma ona wpływ na całe ciało. Anafilaksja może rozpocząć się w ciągu kilku minut do kilku godzin po zjedzeniu pokarmu. A objawy mogą ustąpić i powrócić po kilku godzinach. Jeśli masz anafilaksję:

Gardło i język mogą szybko puchnąć.
Możesz nagle zacząć świszczeć lub mieć problemy z oddychaniem.
Możesz czuć się źle z żołądkiem lub wymiotami.
Możesz czuć się słabo lub zemdleć.
Anafilaksja może być śmiertelna. Jeśli masz (lub widzisz, że ktoś ma) którykolwiek z tych objawów, natychmiast zadzwoń pod numer 112.

Jaka żywność najczęściej wywołuje alergię pokarmową?

Kilka produktów spożywczych wywołuje większość alergii. Białko w żywności wywołującej alergię nazywa się alergenem pokarmowym.

Mleko, jajka, orzechy ziemne, orzechy z drzew, ryby, skorupiaki, pszenica i soja powodują najwięcej problemów u dzieci.
Mleko, orzeszki ziemne, orzechy z drzew, ryby i skorupiaki powodują najwięcej problemów u dorosłych.
Jeśli masz alergię na jeden pokarm, możesz być również uczulony na inne pokarmy, takie jak ten. Więc jeśli jesteś uczulony na krewetki, możesz być również uczulony na homara lub kraba.

Jak rozpoznaje się alergię pokarmową?

Twój lekarz będzie zadawał pytania dotyczące historii choroby i wszelkich rodzinnych alergii pokarmowych. I on lub ona przeprowadzi badanie fizyczne. Lekarz zapyta również, jakie masz objawy. Może on chcieć, abyś zapisał wszystko, co jesz i wszelkie reakcje, jakie masz. Twój lekarz rozważy inne możliwości, które mogą być mylone z alergiami pokarmowymi, takie jak nietolerancja pokarmowa.

Ponieważ alergie pokarmowe mogą być mylone z innymi problemami, ważne jest, aby lekarz wykonał test w celu potwierdzenia, że masz alergię pokarmową. Twój lekarz może najpierw rozpocząć od badania skóry lub krwi, aby określić na co jesteś uczulony. Jednak doustne badanie żywności jest najlepszym sposobem zdiagnozowania alergii pokarmowej. W przypadku doustnych badań żywności, będziesz jadł różne produkty spożywcze, które mogą, ale nie muszą powodować reakcję alergiczną. Twój lekarz obserwuje, czy i kiedy wystąpi reakcja alergiczna.

Test na ukłucie skóry może pomóc w ustaleniu, które pokarmy spowodują reakcję. Lekarz wleje odrobinę płynu na skórę, a następnie ukłuje skórę. Płyn zawiera część ewentualnego alergenu pokarmowego. Jeśli Twoja skóra puchnie jak ugryzienie komara, Twój lekarz wie, że jesteś uczulony na ten pokarm. Lekarz może również wykonać badania krwi w celu sprawdzenia, czy we krwi znajdują się substancje chemiczne wywołujące reakcję alergiczną.

Jak leczyć?

Najlepiej jest nie jeść żywności, na którą jesteś uczulony. Naucz się czytać etykiety żywności i rozpoznawać inne nazwy żywności problematycznej. Na przykład, mleko może być wymienione jako „kazeinian”, pszenica jako „gluten”, a orzeszki ziemne jako „hydrolizowane białko roślinne”. Kiedy jesz poza domem lub w domach innych osób, zapytaj o serwowane potrawy.

Jeśli masz w przeszłości poważne alergie pokarmowe, Twój lekarz przepisze epinefrynę (powiedz „eh-puh-NEH-fren”). Strzał z epinefryny może spowolnić lub zatrzymać reakcję alergiczną. Lekarz może nauczyć cię, jak podać sobie zastrzyk, jeśli go potrzebujesz.

Objawy mogą wystąpić ponownie nawet po oddaniu strzału. Więc idź na ostry dyżur za każdym razem, gdy masz ciężką reakcję. Będziesz musiał być obserwowany przez kilka godzin po reakcji.

Jeśli w przeszłości miałeś poważną reakcję, masz duże szanse na kolejną. Bądź przygotowany.

Trzymaj epinefrynę przy sobie przez cały czas.
Noś bransoletkę z ostrzeżeniem medycznym, aby powiadomić innych o swojej alergii pokarmowej.
Sprawdź datę ważności na adrenalinie. Zastąpić go w razie potrzeby.
Jeśli Twoje dziecko ma alergię pokarmową, o czym jeszcze powinieneś pomyśleć?
Porozmawiaj z nauczycielami i opiekunami dziecka. Powinni oni wiedzieć, jak trzymać problematyczne jedzenie z dala od dziecka. Naucz je, co mają robić, jeśli dziecko przez pomyłkę zje jeden z tych pokarmów.

Jeśli Twoje dziecko miało kiedykolwiek poważną reakcję, trzymaj epinefrynę w pobliżu przez cały czas. Niektóre dzieci noszą swój zestaw w opakowaniu dla dzieci. Niech Twoje dziecko będzie nosiło bransoletkę z ostrzeżeniem medycznym. Naucz wszystkich opiekunów szybkiego działania. Powinni:

Poznaj oznaki ostrej reakcji.
Wiedz, jak podawać zastrzyk z epinefryny.
Natychmiast zadzwoń pod numer 112.

Adenomioza

Trądzik