Dominik Cymer

Powrót
cymer.jpg
czerwiec - listopad 2017
Katowice

Projektant graficzny. Współtworzył kolektyw Będzin Beat. Autor identyfikacji i projektu graficznego książkiprzewodnika Indunature Marcina Dosia (wydawnictwo CSW Kronika w Bytomiu 2009), która zainicjowała na Śląsku model alternatywnej turystyki i modę na „śląski dizajn". Wielokrotnie nagradzany w konkursach designu i reklamy. Współtwórca Cyber kids on real, agencji reklamowej realizującej kampanie ATL, Digital. Eksperymentują w realizacjach z pogranicza sztuki i dizajnu, a ich projekty prezentowane są na Polskich oraz międzynarodowych wystawach i festiwalach. Mieszka i pracuje w Warszawie.

http://www.dominikcymer.pl/

PROJEKT REALIZOWANY W RAMACH KATOWICE STREET ART AIR

Dominik Cymer podjął rezydencję artystyczną w Katowicach z myślą o doświadczeniu zatrudnienia się w różnych miejscach pracy. Projekt poza wymiarem doświadczalnym artysty miał też zostać udokumentowany w postaci materiału multimedialnego. Intencją Cymera była chęć zmierzenia się z tym, jakby to było pracować w innym zawodzie. Celem artysty było też uzmysłowienie obie i odbiorcom braków wiedzy o najbardziej podstawowych aspektach związanych z pracą w różnych zawodach. Przedsięwzięcie miało ponadto dotknąć tematu rzemiosła i wymierających zawodów. Nieprzypadkowo Katowice zostały obrane jako miejsce ponownego startu w życie zawodowe: gdyż artysta właśnie tu stawiał pierwsze kroki w swojej profesji.

Koncepcja została zmieniona z powodu cech charakteru artysty, które uniemożliwiły mu zatrudnienie się w wybranych miejscach pracy. Następna idea projektu skupiła się na zrobieniu projektu o niemożności działania, którego świadectwem było właśnie przerwanie podjętych starań artysty. Kolejna odsłona projektu miała polegać na studium tej sytuacji. Niestety, przemyślenia na temat projektu, który nie wyszedł doprowadziły do ponownego przerwania programu podjętego przez artystę. Zdesperowany i przyparty do muru Cymer postanowił stworzyć dla siebie przestrzeń komfortu. Artysta postanowił odciąć się definitywnie od świata realnego i stworzyć własny świat, w którym osiągnie sukces zawodowy. Budowanie alternatywnej rzeczywistości może wydawać się trudne, ale na szczęście istnieją media, które z tego słyną. Artysta postanowił założyć telewizję KTV (czytaj: „kejtiwi”), która stała się jego tubą. Cymer stał się jedynym jej pracownikiem i celebrytą. KTV sam artysta definiuje jako „telewizję zjawiskową”. Telewizja ta pokazuje interesujące Cymera zjawiska zaobserwowane lub związane z Katowicami, Śląskiem i Zagłębiem. Telewizja mówi też o samej rezydencji i jej przebiegu: zmianach idei, zmaganiach twórcy podczas trwania projektu. Programy KTV mają charakter kulturalno-społeczny. KTV jest telewizją, która nie kłamie i na razie jest bez reklam. Zapraszamy do oglądania www.ktv24.pl