Myroslav Vayda

Powrót
wall-2013-timber-acoustic-dynamics-metal-400x200x35cm.jpg
wrzesień 2017
Katowice

Myroslav Vayda, urodził się 13 Marca 1977 roku w regionie Zakarpacia (UA). Ukończył studia na uczelni w Użhorodzie imienia Adalberta Erdely w 1996, następnie Akademie Sztuk Pięknych we Lwowie w 2003. Uczestnik rezydencji: -Gaude Polonia (Warszawa 2009)-Nida Art Colony (Wilno 2012)-Villa Waldberta (Monachium 2015)Autor licznych monograficznych i wystaw zbiorowych. Uczestnik Ukraińskich i Międzynarodowych artystycznych wydarzeń. Artysta pracuje w dziedzinie malarstwa, performance, wideo, instalacji. Żyje i pracuje w Kijowie.

PRACA W RAMACH KATOWICE STREET ART AIR:
Wystawa "Częsotliwość światła"

5 grudnia, godz. 18.00 (ul. Stanisława 4, dawna Galeria Miasta Ogrodów)

Częstotliwość — to jedna z głównych cech wielu procesów w przyrodzie i technologii. Wielkość fizyczna, która wyraża: ilość ruchów, wahnięć, powtórzeń na jednostkę czasu itd. Częstotliwość fali dźwiękowej jest odbierana przez ludzkie ucho jako dźwięk, częstotliwość fali elektromagnetycznej światła widzialnego jest odbierana przez ludzkie oko jako kolor.
Światło — to promieniowanie elektromagnetyczne, które tworzą poruszające się w przestrzeni pola elektryczne i magnetyczne. Widzialny zasięg obejmuje fale elektromagnetyczne w stosunku częstotliwości, który jest odbierany przez ludzkie oko. Z ludzkich zmysłów najwięcej informacji o środowisku daje nam wzrok. Jednak nie widzielibyśmy otaczającego nas świata, gdyby nie istniało światło.
Nowy projekt Miroslava Vaydy zatytułowano „Częstotliwość światła". To cykl abstrakcyjnych obrazów stworzonych podczas ponad dwumięsięcznego programu rezydencji Katowice Street Art Air. Chociaż prace nad projektem rozpoczęły się przed przyjazdem, główna realizacja dokonała się właśnie w Katowicach. Mimo tego, że projekt powstawał przestrzeni galeryjnej, spojrzenie artysty skierowane jest na zewnątrz, w przestrzeń miasta. Skupia się na energii, która transformuje, tworzy codzienny krajobraz.
Co wyróżni, wyodrębni dla siebie uwaga artysty? Jakim powstanie dostrzeżony obraz, utworzony z promieni miejskiego światła?