Anna Płachecka i Julia Biczysko (Riposta +/-)

Powrót
dsc_1229.jpg
12-20 sierpień 2017
Katowice

+ / - RIPOSTA (Anna Płachecka i Julia Biczysko)

Działanie polega na poszukiwaniu i wytypowaniu wspólnie z mieszkańcami Katowic takich miejsc w przestrzeni publicznej, w których potrzebna jest interwencja obywatelska. Wskazane miejsca naznaczone mową nienawiści stały się punktem wyjścia do artystycznej riposty - stworzenia nowego, nie-negatywnego komunikatu za pomocą szablonów, spreju lub zwykłej kredy.

Często nie potrafimy radzić sobie z mową nienawiści, przyjmujemy wobec niej bierną postawę. Duet Julianna Płaczysko pomoże mieszkańcom Katowic znaleźć odpowiednie narzędzia, aby odpowiedzieć na zaczepki słowne na murach i murkach - przemalujemy je farbą, kredą, sprejem lub markerem, tworząc na ich bazie nową treść lub obraz. Podczas działań warsztatowych będziemy zachęcać do refleksji nad komunikatami w przestrzeni miejskiej i damy narzędzia do twórczej reakcji na inwektywy.

Efektem warsztatów była seria ripost - szablonów i tagów w przestrzeni miejskiej, udokumentowanych “przed” i “po” interwencji artystycznej.

Julianna Płaczysko to duet artystek-animatorek (Julia Biczysko i Anna Płachecka) doświadczonych w pracy z różnorodnymi społecznościami lokalnymi. Działają na kameralnych osiedlach i anonimowych blokowiskach. Aktywizują mieszkańców w trosce o wspólną przestrzeń i jakość społecznych relacji.

Autorki społeczno-atystycznego projektu “In(ter)wencje osiedlowe”, zrealizowanego na warszawskim Targówku, który zdobył potrójną nagrodę w konkursie na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR 2013 (kategorie Grand Prix, Społeczność lokalna, Nagroda portalu ngo.pl).

Miejsce: ul. Zamkowa (dzielnica Janów) / data: 12-20 sierpnia