Roch Forowicz

Powrót
roch_forowicz_2.jpg
sierpień 2017
Katowice

Pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2007 roku organizował Upgrade!Warsaw, kurator i współtwórca 2.0 Galerii w Warszawie. W swojej praktyce artystycznej interesuje się problemem miejskiej inwigilacji – nieustającej obserwacji przez systemy monitoringu i przetwarzania danych. Jego działalność jest radykalna, często określana mianem nielegalnych „hacktywistycznych” interwencji, opierających się na przechwyceniu i wykorzystywaniu urządzeń służących inwigilacji wbrew woli ich twórców. Uczestnik wielu wystawach i festiwalach, takich jak: FILE festival (BR), HAIP Festival (SI), Liwoli09 (AT), Paraflows 09 (AT), Urban Research (DE), Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski (PL), WRO, NInA – Culture 2.0, Komuna Otwock, Copernicus Science Center, Krytyka Polityczna, Entropia, STUDIO, Beautiful Lies, WEF, MIK etc.

REALIZACJA W RAMACH KATOWICE STREET ART AIR:

Metadetale. Artefakty powstające na obrzeżach łączących się ze sobą kadrów cyfrowej symulacji miasta, są nierozłącznymi elementami wirtualnego pejzażu Street View, tym razem pojawiły się również w realnej przestrzeni, wyłaniając się z elewacji Katowickich budynków. W ramach tegorocznego Katowice Street Art AiR zrealizowanych zostało szereg interwencji,  polegających na wykorzystaniu estetyki błędów, nieprawidłowości występujących podczas tworzenia cyfrowych panoram przez algorytmy Google. W różnych częściach miasta, na wybrane budynki naniesione zostanły obiekty odnoszące się do cyfrowych aberracji, multiplikujące i scalające ze sobą różne detale architektoniczne, w dokładnie tej samej lokalizacji co ich cyfrowe korelaty. Projekt podejmuje problematykę przenikania się i transgresji kolejnych warstw otaczającej nas rzeczywistości. W mieście powstało 8 realizacji tego typu.

http://rochforowicz.pl/metadetale/

realizacje: Górna 7, Tysiąclecia 82, Pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowicka 33a, Lompy 24, Jagiellońska 26, Sowińskiego 33, Damrota 16