Autyzm – objawy , co powoduje ? , jak rozpoznać ?

autyzm-objawy-leczenie-jak-rozpoznać

Czym jest autyzm?

Autyzm jest zaburzeniem mózgu, które często utrudnia komunikację z innymi i odnosi się do nich. W przypadku autyzmu różne obszary mózgu nie współpracują ze sobą.

Większość osób z autyzmem zawsze będzie miała problemy z relacjami z innymi. Ale wczesna diagnoza i leczenie pomogły coraz większej liczbie osób, które mają autyzm w osiągnięciu pełnego potencjału.

Co powoduje autyzm?

Autyzm zwykle występuje w rodzinach, więc eksperci uważają, że może to być coś, co się odziedziczy. Naukowcy próbują dowiedzieć się dokładnie, które geny mogą być odpowiedzialne za przekazywanie autyzmu w rodzinach.

Inne badania sprawdzają, czy autyzm może być spowodowany innymi problemami medycznymi lub czymś w otoczeniu Twojego dziecka.

Fałszywe twierdzenia w wiadomościach wzbudziły obawy niektórych rodziców o związek między autyzmem a szczepionkami. Jednak badania nie wykazały związku między szczepionkami a autyzmem. Ważne jest, aby upewnić się, że dziecko otrzyma wszystkie szczepionki z dzieciństwa. Pomagają one uchronić dziecko przed poważnymi chorobami, które mogą spowodować szkodę, a nawet śmierć.

Jakie są objawy?

Objawy prawie zawsze zaczynają się przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Zazwyczaj rodzice najpierw zauważają, że ich maluch jeszcze nie zaczął mówić i nie zachowuje się jak inne dzieci w tym samym wieku. Ale nie jest niczym niezwykłym, że dziecko z autyzmem zaczyna mówić w tym samym czasie co inne dzieci w tym samym wieku, a następnie traci swoje umiejętności językowe.

Objawy autyzmu to między innymi:

Opóźnienie w nauce mówienia, albo nie mówienie w ogóle. Dziecko może wydawać się głuche, nawet jeśli testy słuchu są normalne.
Powtarzające się i nadmiernie wykorzystywane rodzaje zachowań, zainteresowań i zabawy. Przykłady obejmują powtarzające się kołysanie ciałem, niezwykłe przywiązania do przedmiotów i bardzo się denerwują, gdy zmieniają się procedury.
Nie ma „typowej” osoby z autyzmem. Ludzie mogą mieć wiele różnych zachowań, od łagodnych do ciężkich. Rodzice często mówią, że ich dziecko z autyzmem woli bawić się samemu i nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z innymi ludźmi.

Autyzm może również obejmować inne problemy:

Wiele dzieci z autyzmem ma inteligencję poniżej przeciętnej.
Nastolatki z autyzmem często popadają w depresję i mają dużo niepokoju, zwłaszcza jeśli mają średnią lub ponadprzeciętną inteligencję.
Niektóre dzieci cierpią na zaburzenia napadowe, takie jak padaczka u nastolatków.

Jak rozpoznaje się autyzm?

Istnieją wytyczne, z których twój lekarz będzie korzystać, aby sprawdzić, czy twoje dziecko ma objawy autyzmu. Wytyczne dzielą objawy na takie kategorie jak:

Interakcje i relacje społeczne. Na przykład, dziecko może mieć problemy z nawiązaniem kontaktu wzrokowego. Osoby z autyzmem mogą mieć trudności ze zrozumieniem uczuć innych osób, takich jak ból czy smutek.
Komunikacja werbalna i niewerbalna. Na przykład, dziecko może nigdy nie mówić. Albo może często powtarzać pewne zdanie w kółko.
Ograniczone zainteresowanie zajęciami lub zabawą. Na przykład, młodsze dzieci często koncentrują się raczej na częściach zabawek niż na zabawie z całą zabawką. Starsze dzieci i dorośli mogą być zafascynowani pewnymi tematami, takimi jak karty handlowe lub tablice rejestracyjne.
Dziecko może również poddać się badaniu słuchu i innym badaniom, aby upewnić się, że problemy nie są spowodowane innymi schorzeniami.

Jak jest ono traktowane?

Leczenie autyzmu wymaga specjalnego treningu behawioralnego. Szkolenie behawioralne nagradza odpowiednie zachowanie (pozytywne wzmocnienie), aby nauczyć dzieci umiejętności społecznych i nauczyć je, jak komunikować się i jak pomagać sobie w miarę upływu lat.

Dzięki wczesnemu leczeniu większość dzieci z autyzmem uczy się lepiej odnosić się do innych. Uczą się komunikować i pomagać sobie z wiekiem.

W zależności od dziecka, leczenie może również obejmować terapię mowy lub fizjoterapię. Medycyna jest czasami wykorzystywana do leczenia problemów takich jak depresja lub zachowania obsesyjno-kompulsywne.

Dokładnie to, jakiego rodzaju leczenia potrzebuje dziecko, zależy od objawów, które są różne dla każdego dziecka i mogą się zmieniać w czasie. Ponieważ osoby z autyzmem są tak różne, coś, co pomaga jednej osobie, może nie pomóc innej. Upewnij się więc, że współpracujesz ze wszystkimi zaangażowanymi w edukację i opiekę nad dzieckiem, aby znaleźć najlepszy sposób radzenia sobie z objawami.

Jak Twoja rodzina może poradzić sobie z posiadaniem dziecka z autyzmem?

Ważną częścią planu leczenia dziecka jest upewnienie się, że inni członkowie rodziny szkolą się w zakresie autyzmu i radzenia sobie z jego objawami. Szkolenie może zmniejszyć stres rodzinny i pomóc dziecku lepiej funkcjonować. Niektóre rodziny potrzebują więcej pomocy niż inne.

Skorzystaj z każdego rodzaju pomocy, jaką możesz znaleźć. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jaka pomoc jest dostępna w miejscu zamieszkania. Rodzina, przyjaciele, agencje publiczne i organizacje autystyczne to możliwe źródła.