Jądra – struktura , funkcje , choroby jąder

jądra-funkcje

Męskie jądra są bardzo delikatną i podstawową częścią męskiego aparatu reprodukcyjnego. Istotne jest, aby znać ich strukturę, funkcjonowanie, aby móc zidentyfikować w czasie i leczyć wszelkie patologie jąder, które mogą dotyczyć na przykład stanów zapalnych, żylaków i guzów.

Charakterystyka jąder – budowa , struktura

Jądra są fundamentalne przede wszystkim dlatego, że są głównymi winowajcami funkcji rozrodczych i są miejscem, gdzie produkowany jest testosteron. Średnio u dorosłego mężczyzny każde jądro waży od 10 do 20 gramów. Ogólnie rzecz biorąc, prawidłowa objętość jąder u dorosłego mężczyzny wynosi od 14 do 25 mililitrów. Z wiekiem, szczególnie po 70 roku życia, jądra zwiększają objętość o około 30 %. Jądra są umieszczane w mosznie, która jest rodzajem worka i ma na celu ich ochronę. Jądra nie mają tej samej pozycji w mosznie, ponieważ lewa moszna jest zwykle niższa niż prawa moszna. Oprócz wytwarzania plemników i hormonów męskich, są one niezbędne, ponieważ determinują one wygląd drugorzędnych cech płciowych.

jądra-struktura-budowa

Dla cech seksualnych, za które odpowiedzialne są jądra, jest wzrost masy mięśniowej, niższy głos i wzrost włosów na ciele, jądra składa się głównie z dwóch elementów, komórek i kanalików seminaryjnych. Komórki mają podstawowe zadanie wytwarzania męskich hormonów, w tym testosteronu, a półpusteczki składają się z komórek zarodkowych, których zadaniem jest synteza plemników oraz komórek sertoli, które pełnią ważną funkcję regulowania spermatogenezy i dostarczania składników odżywczych. Jeśli czujesz ból w jądrach, mogą istnieć różne przyczyny, które często szybko ustępują, takie jak guzy, obcisłe ubrania lub stany zapalne. Jeśli natomiast ból jest długotrwały, szczególnie jeśli rozciąga się również w kierunku pachwiny w brzuchu, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Choroby jąder

Jądro jest następnie owinięte w trzy rodzaje zabezpieczeń, które nazywane są tuniką pochwową, tuniką albuginalną i tuniką naczyniową. Specjalny mięsień znajdujący się w tym obszarze pozwala na regulację temperatury wewnętrznej, skurcz worka mosznowego, gdy jest zimno, oraz na odprężenie, gdy jest gorąco. Jądra pełnią dwie główne funkcje: produkcja męskich hormonów i produkcja plemników. Rodzaje, które mogą wpływać na jądra są różne, mogą one obejmować zaburzenia erekcji, ginekomastia i inne poważniejsze choroby, takie jak guzy. Zaburzenia erekcji jest głównie o niezdolności do utrzymania erekcji, trwały lub tymczasowy, który może również włączyć się w męskiej niepłodności, jeśli pomimo możliwości posiadania erekcji nie jest niezdolność do poczęcia.

jądra-choroby

Ginekomastia, z drugiej strony, jest zwiększenie objętości męskich piersi. Nawet jeśli nie ma to bezpośredniego wpływu na jądra, patologia ta może zależeć od jądra. Z drugiej strony, guzy jąder mogą być różnego rodzaju i mogą dotyczyć ludzi w każdym wieku, zwłaszcza ludzi młodych. Inne patologie mogą dotyczyć wysuwanych jąder, tzn. które nie pozostają na miejscu, ale idą w górę i w dół, skręcanie jąder na sobie oraz żylaki, które składają się z nieprawidłowego poszerzenia żył jąder. Na jądra mogą występować różne łagodne choroby. Dla przykładu, bardzo częstą anomalią u dzieci jest to, że jądra w mosznie nie opadają wcale lub tylko niekompletnie. Choroba ta nazywana jest wnętrostwem.

W zależności od patologii jąder, dostępne są różne terapie. Wnętrostwo zazwyczaj rozwiązuje się samo, jeśli występuje w wieku pediatrycznym, ale jeśli wystąpi później, można interweniować za pomocą terapii hormonalnej lub operacji. Jądro chowane zazwyczaj rozwiązuje się spontanicznie, podczas gdy skręcanie jąder rozwiązuje się

Kleszcze mogą przenosić niebezpieczne choroby!

Zespół Turnera