Przewlekły ból – czym jest ? , co powoduje ? , objawy , jak rozpoznać ?

Czy to temat dla ciebie?
Ten temat jest przeznaczony dla osób z przewlekłym bólem spowodowanym problemami innymi niż rak. Jeśli szukasz informacji na temat bólu spowodowanego rakiem, zapoznaj się z tematem Ból nowotworowy.

Czym jest ból przewlekły?

Ból, który utrzymuje się przez 3 miesiące lub dłużej, nazywany jest bólem przewlekłym. Ból to sposób, w jaki Twoje ciało mówi Ci, że coś jest nie tak. To normalne, że odczuwasz ból, gdy jesteś ranny lub chory. Jednak ból, który utrzymuje się przez tygodnie, miesiące lub lata, nie jest normalny.

Przewlekły ból może wystąpić w każdym miejscu w organizmie. Może się on wahać od łagodnego i denerwującego do tak złego, że przeszkadza w codziennych czynnościach.

Każdy może odczuwać chroniczny ból. Jest on bardziej powszechny u starszych dorosłych, ale nie jest to normalny element starzenia się. Starsze osoby dorosłe są bardziej narażone na długotrwałe problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca lub zapalenie stawów, które mogą prowadzić do ciągłego bólu.

Co powoduje przewlekły ból?

Przyczyna przewlekłego bólu nie zawsze jest jasna. Może się zdarzyć, ponieważ chemikalia mózgu, które zwykle zatrzymują ból po tym, jak wyzdrowiejesz z choroby lub urazu, nie działają prawidłowo. Albo uszkodzone nerwy mogą powodować ból. Przewlekły ból może również wystąpić bez znanej przyczyny.

Jakie są objawy?

Do najczęstszych objawów przewlekłego bólu należą:

Ból od łagodnego do bardzo silnego, który nie ustępuje zgodnie z oczekiwaniami.
Ból, który jest strzelaniną, spaleniem, bólem lub bólem elektrycznym.
Świadomość, szczelność lub sztywność.
Jakie inne problemy mogą powodować przewlekłe bóle?
Długotrwały ból może sprawić, że poczujesz się bardzo zmęczony i może prowadzić do depresji.

Może to przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności społecznych i fizycznych. Możesz odczuwać tak silny ból, że nie możesz iść do pracy lub szkoły.

Zdenerwowanie emocjonalne może pogorszyć ból. System obronny Twojego ciała (system immunologiczny) może osłabnąć, prowadząc do wielu infekcji i chorób.

Jak rozpoznaje się przewlekły ból?

Lekarz może dowiedzieć się, czy cierpisz na przewlekły ból, pytając o przebyte choroby i ogólny stan zdrowia. Przeprowadzi on również badanie lekarskie.

Możesz zostać poddany badaniom w celu sprawdzenia, czy problem medyczny jest przyczyną bólu. Lekarz może sprawdzić, czy nie ma problemów z układem nerwowym i zlecić wykonanie badań krwi. Może on również zadać Ci pytania, aby sprawdzić Twój nastrój i zdrowie psychiczne oraz sprawdzić, jak dobrze potrafisz myśleć, rozumować i zapamiętywać.

W większości przypadków wyniki badań są normalne. Może to utrudnić poznanie dokładnej przyczyny bólu. Nie oznacza to jednak, że ból nie jest prawdziwy.

Jak jest on leczony?

Możesz zastosować leczenie w domu w przypadku łagodnego bólu lub bólu, który odczuwasz od czasu do czasu. Wysiłek fizyczny i odpowiednia ilość snu mogą pomóc w zmniejszeniu przewlekłego bólu.

Pomocne może być również stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak acetaminofen, aspiryna lub ibuprofen. Możesz spróbować terapii uzupełniających, takich jak masaż i joga.

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli ból nie zniknie lub jeśli się pogorszy. Być może trzeba spróbować różnych zabiegów, aby znaleźć to, co działa dla Ciebie. Leki można podjąć przez usta, strzały odrętwienie medycyny, akupunktura, stymulacja nerwów i chirurgii są wykorzystywane do niektórych rodzajów przewlekłego bólu.

Ważne jest, aby sporządzić jasny plan leczenia z lekarzem. Najlepszy plan może obejmować łączenie zabiegów.

Życie z przewlekłym bólem może być trudne. Doradztwo może pomóc Ci poradzić sobie z tym problemem. Może również pomóc w radzeniu sobie z frustracją, strachem, złością, depresją i lękiem.

Zawsze możesz odczuwać pewien ból. Jednak w większości przypadków można poradzić sobie z bólem przewlekłym, aby można było kontynuować życie i wykonywać codzienne czynności.

Autyzm

Zapalenie prostaty