Trądzik – co to jest ? , co powoduje ? , objawy , leczenie

Trądzik - co to jest ? , co powoduje ? , objawy , leczenie

Co to jest trądzik?

Trądzik, czyli trądzik pospolity, to problem skórny, który zaczyna się, gdy olej i martwe komórki skóry zatykają pory. Niektórzy nazywają to zaskórnikami, skazami, białogłowymi, pryszczami lub zitami. Kiedy masz tylko kilka czerwonych plamek lub pryszcze, masz łagodną postać trądziku. Ciężki trądzik może oznaczać setki pryszczyków, które mogą zakrywać twarz, szyję, klatkę piersiową i plecy. Albo może być większe, stałe, czerwone grudki, które są bolesne (torbiele).

Trądzik jest bardzo popularny wśród nastolatków. Zazwyczaj staje się lepszy po latach młodzieńczych. Niektóre kobiety, które nigdy nie miały trądzik dorastanie będzie miał go jako dorosły, często tuż przed ich okresów menstruacyjnych.

Jak czujesz się o swój trądzik może nie być związane z tym, jak źle jest. Niektórzy ludzie, którzy mają ciężki trądzik, nie są nim zaniepokojeni. Inne są zakłopotane lub zdenerwowane, nawet jeśli mają tylko kilka pryszczyków.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele dobrych metod leczenia, które mogą pomóc uzyskać trądzik pod kontrolą.

Co powoduje trądzik?

Trądzik zaczyna się, gdy olej i martwe komórki skóry zatykają pory skóry. Jeśli zarazki dostaną się do porów, może to spowodować obrzęk, zaczerwienienie i ropę.

W przypadku większości osób trądzik zaczyna się w wieku nastoletnim. Dzieje się tak dlatego, że zmiany hormonalne powodują, że skóra staje się bardziej natłuszczająca po rozpoczęciu okresu dojrzewania.

Stosowanie produktów do pielęgnacji skóry na bazie oleju lub kosmetyków może pogorszyć stan trądziku. Stosuj produkty do pielęgnacji skóry, które nie zatykają porów. Na etykiecie widnieje napis „niekomedogeniczny”.

Trądzik może występować w rodzinach. Jeśli jedno z rodziców miało ciężki trądzik, jest bardziej prawdopodobne, że go dostaniesz.

Jakie są objawy?

Objawy trądziku obejmują biali, zaskórniki i pryszcze. Mogą one wystąpić na twarzy, szyi, ramionach, plecach lub klatce piersiowej. Pryszcze, które są duże i głębokie, nazywane są zmianami torbielowatymi. Mogą one być bolesne, jeśli się zakażą. Mogą one również spowodować bliznę na skórze.

Jak jest leczony trądzik?

Aby pomóc kontrolować trądzik, należy utrzymywać czystość skóry. Unikaj produktów do pielęgnacji skóry, które zatykają pory. Szukaj produktów, które na etykiecie mówią „niekomedogenne”. Myj skórę raz lub dwa razy dziennie delikatnym mydłem lub mydłem potrądzikowym. Staraj się nie szorować ani nie zbierać wyprysków. Może to pogorszyć ich stan i spowodować blizny.

Jeśli masz tylko kilka pryszczyków do wyleczenia, możesz dostać krem przeciwtrądzikowy bez recepty. Poszukaj takiego, który ma adapalen, nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy. Działają one najlepiej, gdy są używane w sposób opisany na etykiecie.

Zapanowanie nad trądzikiem może zająć trochę czasu. Jeśli jednak nie uzyskałeś dobrych wyników w przypadku produktów wydawanych bez recepty po wypróbowaniu ich przez 3 miesiące, skontaktuj się z lekarzem. Żel na receptę lub krem do skóry mogą być wszystkim, czego potrzebujesz. Jeśli jesteś kobietą, pomocne może okazać się przyjmowanie niektórych tabletek antykoncepcyjnych.

Jeśli masz torbiele na trądzik, lekarz może zasugerować silniejszy lek, taki jak izotretynoina. Lek ten działa bardzo dobrze dla niektórych rodzajów trądziku.

Co można zrobić z bliznami potrądzikowymi?

Istnieje wiele zabiegów na skórę, takich jak resurfacing laserowy lub dermabrazja, które mogą pomóc bliznom potrądzikowym wyglądać lepiej i czuć się bardziej gładko. Zapytaj o nie swojego lekarza. Najlepsze leczenie zależy od stopnia nasilenia blizn. Lekarz może skierować Cię do chirurga plastycznego.

Aborcja

Grypa