Zapalenie prostaty – czym jest? , co powoduje? objawy , leczenie

zapalenie-prostaty-objawy-leczenie-przyczyny

Co to jest zapalenie prostaty?

Zapalenie gruczołu krokowego to obrzęk lub zakażenie gruczołu krokowego. Często boli. Prostata znajduje się tuż pod pęcherzem mężczyzny i stanowi część płynu do produkcji nasienia. U młodych mężczyzn prostata jest wielkości orzecha włoskiego. Zwykle rośnie ona wraz z wiekiem.

Istnieje kilka rodzajów zapalenia gruczołu krokowego. Różnią się one w zależności od tego, jak długo człowiek miał problem i jakiego rodzaju objawy ma.

Co powoduje zapalenie gruczołu krokowego?

Czasami zapalenie prostaty jest spowodowane przez bakterie, ale często przyczyna nie jest znana.

Jakie są objawy?

Objawy długotrwałego (przewlekłego) zapalenia prostaty są często łagodne i zaczynają się powoli w ciągu tygodni lub miesięcy. Mogą one obejmować:

Konieczność częstego oddawania moczu. Ale możesz oddać tylko niewielkie ilości moczu.
Płonący ból podczas oddawania moczu.
Problem z uruchomieniem strumienia moczu, oddawaniem moczu raczej falami niż stałym strumieniem, słabszym niż normalnym przepływem moczu i kropelkowaniem po oddaniu moczu.
Budzenie się w nocy w celu częstego oddawania moczu.
Uczucie, że nie opróżniasz całkowicie swojego pęcherza.
Ból w dolnej części pleców, w obszarze między jądrami i odbytem, w dolnej części brzucha lub górnych udach, lub nad obszarem łonowym. Ból może być gorszy podczas ruchu jelita grubego.
Niektóre bóle podczas lub po wytrysku.
Ból w końcówce penisa.
Objawy ostrego zapalenia prostaty są takie same, ale zaczynają się nagle i są poważne. Mogą one również obejmować gorączkę i dreszcze.

Niektórzy mężczyźni mogą nie mieć żadnych objawów.

Jak rozpoznaje się zapalenie gruczołu krokowego?

Lekarz może często stwierdzić, czy masz zapalenie gruczołu krokowego, pytając o objawy i stan zdrowia w przeszłości. Wykona on również badanie fizyczne, w tym cyfrowe badanie odbytu. W tym teście lekarz wkłada do odbytu nasmarowany palec w rękawiczkach, aby poczuć prostatę. Może być również potrzebne badanie krwi i moczu, aby dowiedzieć się, jaki typ zapalenia gruczołu krokowego masz lub poszukać innej przyczyny swoich problemów.

Jak jest ono leczone?

Zapalenie gruczołu krokowego wywołane przez bakterie jest leczone antybiotykami i samoopieką.

Leczenie w domu obejmuje wypicie dużej ilości płynów i uzyskanie dużej ilości odpoczynku. Pomocne może być również przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Lekarz może przepisać leki, które pozwolą kontrolować ból i zmniejszyć obrzęk. Może on również przepisać leki łagodzące ból i rozluźniające mięśnie pęcherza moczowego.

Chirurgia jest rzadko stosowana w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego.

Prostalgene

Saw Palmetto